• Dostępność

Dostępność

Walonia, której obszar zamieszkuje niewiele ponad 200 mieszkańców na km2 ma szczególnie uprzywilejowane położenie geograficzne i jest regionem niezwykle otwartym i przyjaznym dla ludzi.

Dzięki bezpośredniemu połączeniu z Brukselą, może korzystać z bliskości i dostępności znajdujących się tu instytucji europejskich oraz organizacji międzynarodowych. To położenie w samym sercu transeuropejskiej sieci transportowej czyni z Walonii jeden z najatrakcyjniejszych regionów, szczególnie dla centrów dystrybucyjnych i platform logistycznych.

Walonia posiada najgęstszą w Europie sieć drogową i kolejową : atut, który pozwala na zapewnienie dużej płynności ruchu na całym jej terytorium oraz optymalnych połączeń z największymi państwami europejskimi. Walonię obsługują największe linie kolejowe dużej prędkości należące do sieci europejskich (Thalys, Eurostar, TGV, ICE) a TGV Fret, przewozy towarowe ma na jej terenie jedną z nielicznych stacji.

Walonia dysponuje również wspaniałą siecią dróg wodnych  dla żeglugi handlowej i stanowi jeden z głównych elementów europejskiej sieci dróg wodnych wiodących bezpośrednio do największego centrum portowego na świecie (Antwerpia-Rotterdam-Gandawa-Zeebrugge).

Ważną rolę w dziedzinie transportu lotniczego odgrywają także dwa lotniska regionalne : Liège Airport rozwijające transport lotniczy typu cargo oraz lotnisko Charleroi, w szczytowej fazie rozwoju, obsługujące rocznie ponad 6 milionów pasażerów udających się w setkach różnych kierunków na świecie.

Walonia rozwija ponadto platformy multimodalne pozwalające na łączenie, w optymalny sposób,  transportu kołowego, kolejowego, powietrznego i wodnego zwiększając znacznie jego skuteczność. Pod koniec 2015 r. powstała w regionie nowa platforma trimodalna (transport wodny, kolejowy i kołowy), Liège Trilogiport, którego ambicją jest stać się prawdziwym centrum logistycznym  w samym sercu Euroregio.

Kilka danych liczbowych :

  • Dwa kroki od Brukseli, stolicy UE i siedziby NATO. Bruksela to także 120 organizacji międzynarodowych, 181 ambasad, 300 dyplomatów oraz 1400 organizacji pozarządowych.
  • W ciągu 4 godzin można dotrzeć do około 60 milionów mieszkańców.
  • W ciągu jednego dnia można dotrzeć do 370 milionów konsumentów oraz 20 największych europejskich miast.
  • Autonomiczny Port w Liège jest trzecim co do wielkości portem śródlądowym  europejskim, leżącym w samym sercu basenu Ren-Escaut-Moza.
  • Liege Airport jest pierwszym lotniskiem typu cargo w Belgii i 8 tego typu lotniskiem w Europie. W 2015 r. w  Singapurze, przyznano mu nagrodę dla « Najlepszego lotniska cargo w Europie ».  
  • Brussels South Charleroi Airport jest trzecim na świecie lotniskiem obsługujący tanie linie lotnicze według rankingu najlepszych portów lotniczych świata Airport Award 2015.
  • 6 stref logistycznych
  • 11 platform multimodalnych