• Mieszkać w Walonii

Mieszkać w Walonii

Chcesz zamieszkać w Walonii, ale nie wiesz od czego zacząć? Poniżej kilka podpowiedzi i przydatnych adresów, które pomogą Ci znaleźć odpowiednie miejsce w naszym przepięknym regionie.

Jak znaleźć mieszkanie

Masz przed sobą dwie możliwości : możesz albo wynająć, albo kupić mieszkanie. Istnieje wiele stron internetowych, na których znajdziesz ogłoszenia o sprzedaży bądź wynajmie mieszkania.

Jak zarejestrować się w urzędzie gminy

Jeśli będąc cudzoziemcem, planujesz pobyt w Belgii dłuższy niż 3 miesiące, musisz zgłosić się do urzędu gminy, w której mieszkasz w ciągu ośmiu dni od Twojego przyjazdu, aby się wpisać do rejestru ludności. Aby tego dokonać, musisz rzeczywiście mieszkać w tej właśnie gminie. Jeśli planujesz przebywać w Belgii dłużej niż 3 miesiące, musisz także skontaktować się z Biurem ds. Cudzoziemów/ Office des Etrangers.

Jak znaleźć pracę lub odpowiednie kursy

Jeśli nie jesteś jeszcze aktywny/a zawodowo, podstawową rzeczą jest skontaktowanie się z doradcą jednego z biur FOREM (https://www.leforem.be/), który zarejestruje Cię jako osobę poszukującą pracy.

Biuro Forem będzie Ci towarzyszyć podczas całej ścieżki prowadzącej do znalezienia pracy. Doradcy pozostaną do Twojej dyspozycji, aby pomóc Ci w wyborze przyszłego zawodu lub też pokierują Tobą, jeśli zdecydujesz o założeniu własnej działalności gospodarczejm bądź też o zmianie kierunku swojej kariery zawodowej. Będziesz też mógł/mogła liczyć na pomoc przy napisaniu CV, a także otrzymasz narzędzia umożliwiające Ci dostęp do wszystkich odpowiedzi napływających na Twoje ogłoszenia poszukiwania pracy.

Jak kontynuować edukację lub zapisać dziecko do szkoły

Obowiązek szkolny obejmuje dzieci i młodzież od 6 do 18 roku życia. Edukacja jest bezpłatna, chociaż część kosztów związanych z kształceniem zobowiązani są pokryć rodzice.

  • Edukacja przedszkolna obejmuje dzieci w wieku od dwóch i pół roku do 6 lat. Nie jest ona obowiązkowa, ale zalecana.
  • Edukacja w szkole podstawowej jest natomiast obowiązkowa dla dzieci w wieku od 6 do 12 roku życia.
  • Także edukacja w szkole średniej dla uczniów w wieku od 12 do 18 roku jest obowiązkowa.

 

Poniżej adres strony, na której można znaleźć wszelkie niezbędne informacje dotyczące przedszkola, szkoły podstawowej i średniej : http://www.enseignement.be/index.php?page=23836

Uniwersytety, szkoły wyższe oraz akademie sztuk pięknych w Walonii proponują szereg zróżnicowanych i dostępnych cykli kształcenia. Wszystkie niezbędne informacje dotyczące szkolnictwa wyższego w Walonii znajdziesz na stronie http://www.studyinbelgium.be. Istnieje także możliwość uzyskania - pod pewnymi warunkami – stypendium naukowego tak na poziomie szkoły średniej, jak i wyższej przez uczniów będących w trudnej sytuacji materialnej (http://www.allocations-etudes.cfwb.be/).

Jak się przemieszczać

Nie ma nic prostszego niż odwiezienie dzieci do szkoły lub dojechanie do pracy. W Walonii znajduje się około 900 km autostrad połączonych z siecią europejską. Oświetlone przez całą dobę, stanowią najbardziej gęstą sieć drogową na świecie. Walonia posiada też sieć transportową łączącą wszystkie najważniejsze kierunki w kraju a także umożliwiającą szybkie połączenia z dużymi europejskimi metropoliami. Zachęca jednak także do korzystania z alternatywnych i wolniejszych sposobów przemieszczania się, tj. do spacerów, jazdy na rowerze czy też korzystania z komunikacji publicznej.

Jak korzystać z systemu opieki zdrowotnej

Belgia szczyci się jednym z najnowocześniejszych i najlepiej zorganizowanych systemów opieki zdrowotnej na świecie. W Belgii składki na ubezpieczenia zdrowotne są obowiązkowe, tak dla osób pracujących na etacie, jak i prowadzących własną działalność gospodarczą. Dzięki temu systemowi, świadczenia zdrowotne są w zasadzie bezpłatne i pozostają na wysokim poziomie. Obowiązkowe jest także wykupienie zdrowotnej polisy ubezpieczeniowej według własnego wyboru, która zagwarantuje częściowy lub całkowity, w zależności od wykupionej polisy, zwrot kosztów leczenia bądź też zakupu niektórych lekarstw.

Jak znaleźć lekarza, szpital lub towarzystwo ubezpieczeniowe : www.inami.fgov.be/FR/professionnels