• © CGT - A. Siquet - Grand Place di Tournai

Zwiedzanie Walonii

Czy pragniesz poznać nowe przestrzenie, nową kulturę i tradycję? Czy wolałbyś uczestniczyć w wydarzeniach dostarczających niezapomnianych emocji lub wybrać się na relaksującą lub romantyczną wyprawę? Może marzysz o zwiedzaniu miasta lub o odpoczynku na łonie natury?  Walonia czeka na ciebie. Właśnie tu znajdziesz przyrodę w stanie nienaruszonym, zamki i twierdze, obiekty poprzemysłowe wpisane na listę dziedzictwa UNESCO oraz pełne niezapomnianych smaków tradycje kulinarne!

Walonia obfituje w zróżnicowane, natualne pejzaże. Ardeńskie lasy, zamki z doliny Mozeli i wioski rozsiane w regionie Condroz, hałdy poprzemysłowe na równinie Hennuyer i liczne parki narodowe, jeziora i rzeki w regionie Fagne. W Walonii znajdziesz atrakcje, które zapragniesz odkryć.

Jeśli preferujesz odpoczynek miejski, walońskie miasta chętnie cię ugoszczą. Wśród najbardziej znanych wymienić należy Namur wraz ze słynną cytadelą, Dinant – miejsce narodzin Adolphe’a Saxa, Waterloo rozsławione przez napoleońską bitwę, pełne dynamizmu Liège, powiązane z wielkimi twórcami komiksu Charleroi, znane ze swojego Dużego Rynku Mons, Nivelles wraz z jego kolegiatą, Bouillon, Eupen i Malmedy, La Roche-en-Ardenne oraz wiele innych.

Podobnie jak jego miasta również cały region Walonii jest silnie naznaczony historią. Wiele walońskich miast jest znanych z kolorowych karnawałów. Najważnejszy z nich jest bez wątpienia Karnawał w Binche oraz jego słynni Gilles. W 2003 roku wydarzenie to zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako przekaz ustny należący do dziedzictwa niematerialnego ludzkości. Walonia słynie też ze swoich olbrzymów i smoków, z który najbardziej znane pochodzą z Ath i Mons.

Więcej informacji o obiektach walońskich wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Walonia posiada urozmaicone ukształtowanie terenu, lasy, groty, jeziora i rzeki. Dzięki temu jest to idealne miejsce na uprawianie różnorodnych sportów takich jak: spływy kajakowe, jazda na rowerze, golf, żeglarstwo, taternictwo, wędrówki górskie. Jeśli potrzebujesz śmiałych wyzwań sportowych, zachęcamy do zapoznania się z ofertą Walonii: http://aventure.tourismewallonie.be/

Walonia nie byłaby wreszcie tak atrakcyjnym regionem jak jest obecnie bez swoich tradycji kulinarnych. Wszyscy ciekawi walońskiej kuchni powinni skosztować produkowanych tu serów i piw klasztornych. Czy wiesz, że trzy spośród dziewięciu produkowanych na świecie piw trappistów powstaje w Walonii? Są to marki Chimay, Orval i Rochefort. To dodatkowy argument, dla którego warto odwiedzić ten piękny region. W Walonii rozwija się też produkcja win, która zajmuje coraz więcej miejsca w kulinarnej ofercie regionu.

Więcej informacji o atrakcjach Walonii: http://www.opt.be