grafic design : Przemek Kotyński

Trzy filmy z Walonii-Brukseli na 29. Festiwalu EnergaCamerimage12/11/2021

Trzy filmy z Walonii-Brukseli w konkursach 29. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCamerimage w Toruniu

 

Trzy filmy z Walonii-Brukseli zobaczymy w pokazach konkursowych 29. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCamerimage w Toruniu. Oparty na faktach film "Animals" w reż. Nabila Ben Yadira (koprodukcja większościowa z Walonii-Brukseli) bierze udział w Konkursie Głównym festiwalu. Dokument o hipnozie chirurgicznej "Ma voix t'accompagnera" w reż. Bruno Tracqa (koprodukcja większościowa z Walonii-Brukseli) bierze udział w Konkursie na Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny. Nagrodzony Złotą Palmą na 74. Festiwalu Filmowym w Cannes film "Titane" w reż. Julii Ducournau (koprodukcja mniejszościowa z Walonii-Brukseli) walczy w Konkursie na Najlepszy Debiut Reżyserski.

29. Festiwal EnergaCamerimage odbędzie się od 13 do 20 listopada w Toruniu i  online.

 

Informacje szczegółowe:

„Animals” reż. Nabil Ben Yadir (Belgia, Francja, 2021), gatunek: dramat, thriller; czas: 93 min.

Data i miejsce projekcji: piątek 19 listopada o godz. 10.00 w Centrum Festiwalowym CC Jordanki, ul. Solidarności 1-3 w Toruniu i piątek 19 listopada o godz. 22.00 w Fundacji Tumult, ul. Rynek Nowomiejski 28 w Toruniu

Opis: Trzydziestoletni Brahim chciałby obchodzić razem z ukochaną mamą jej urodziny, nie czuje się jednak komfortowo w towarzystwie przyjaciół i sąsiadów swoich rodziców. Część z nich wie lub chociaż podejrzewa, że Brahim jest gejem.  Brahim chciałby zrzucić z siebie emocjonalne brzemię oraz powiedzieć wszystkim o swoim sekrecie. Gdy orientuje się, że tej nocy nic z tego nie wyjdzie, opuszcza rodzinne przyjęcie, by trafić przypadkiem na czterech brutalnych homofobów, którzy porywają go. Brahim musi znaleźć wyjście z tej sytuacji.

 

„Mój głos będzie ci towarzyszył” reż. Bruno Tracq (Belgia, Francja, 2020), gatunek: film dokumentalny; czas: 86 min.

Data i miejsce projekcji: czwartek 18 listopada o godz. 17.45 w Teatrze im. Wilama Horzycy, pl. Teatralny 1 w Toruniu oraz online: Camerimage2021 - Camerimage (ecfcamerimage.pl)
Opis: Fabienne Roelants i Christine Watremez to dwie najbardziej znane specjalistki od hipnozy chirurgicznej. Ich głosy potrafią nakierować myśli na zupełnie nowe tory, rekonstruujące rzeczywistość. Pracując aktywnie w zawodzie, dbają o relację lekarz-pacjent, współcześnie częstokroć wystawianą na próbę, i zapraszają na salę operacyjną niezwykłą siłę - moc wyobraźni.

 

„Titane” reż. Julia Ducournau (Francja, Belgia, 2021), gatunek: dramat, thriller; czas: 108 min.

Data i miejsce projekcji: poniedziałek 15 listopada o godz. 15.45 i wtorek 16 listopada o godz. 21.15 w Cinema City, ul. Czerwona Droga 1-6 w Toruniu

Opis: Alexia morduje bez mrugnięcia okiem, ale gdy w ślad za nią rusza kordon policji, upodabnia się do zaginionego przed laty syna komendanta straży pożarnej. 

 

Więcej informacji: EnergaCAMERIMAGE 2021