• Przedszkole Międzynarodowe Stokrotka
  • Premier prix du concours de BD

Świętujemy z językiem francuskim !01/04/2021

Jedną z misji Biura Walonii-Brukseli w Polsce jest wspieranie nauczania języka francuskiego i promowanie francuskojęzycznej kultury Belgii. W miesiącu tradycyjnie poświęconemu frankofonii Marie Giraud, doradca ds. kontaktów akademickich i kulturalnych Biura, przeprowadziła w szkołach wiele zabawnych akcji. Nawet, jeśli spotkania były wirtualne, przyjemność była jak najbardziej prawdziwa!

W międzynarodowym przedszkolu "Stokrotka" w Gliwicach sala została przystrojona w barwy frankofonii. Dzieci, z których część przebrana była za Smerfy, zaśpiewały piosenki w języku francuskim. Marie Giraud opowiedziała historię "Jestem najpiękniejszy" Mario Ramosa, belgijskiego autora książek dla dzieci, i zaprezentowała bardzo zabawny quiz, który miał pomóc maluchom w odkrywaniu Belgii. Na koniec dzieci zmęczone, ale zachwycone wysłuchały "Zielonej myszki" i "Małego ślimaka".

W Akademickim Liceum Ogólnokształcącym Politechniki Śląskiej w Rybniku, uczniowie, którzy dopiero zaczęli uczyć się języka francuskiego, odkrywali Belgię poprzez quiz i zadawali pytania, wykazując duże zainteresowanie naszym małym krajem.

Na Politechnice Śląskiej w Gliwicach dwie grupy studentów poznawały Belgię poprzez komiksy, quizy wiedzy ogólnej i dyskusje. Jedna z grup składała się z laureatów konkursu poświęconego komiksowi, zorganizowanego w ramach miesiąca frankofonii. Gorąco gratulowali im koledzy i koleżanki, którzy mogli podziwiać ich pracę na filmie.

Dziękujemy uczniom, studentom i ich nauczycielom, pani Renacie Klimek-Kowalskiej i pani Alinie Pucykowicz.