Musée des Juifs polonais POLIN

Spotkanie online z Nathalie Skowronek w Czytelni POLIN07/09/2022

Spotkanie online z belgijską pisarką francuskojęzyczną Nathalie Skowronek poświęcone jej książce „Świat na miarę” w Czytelni POLIN

 

Nowy sezon w Czytelni Muzeum Żydów Polskich POLIN otworzyło spotkanie online z belgijską pisarką francuskojęzyczną Nathalie Skowronek, które odbyło się w środę 14 września o godz. 19.30 na Facebooku Muzeum POLIN >>. Rozmowę nt. książki „Świat na miarę” Nathalie Skowronek poprowadził Andrzej Chrzanowski z Wydawnictwa Akademickiego SEDNO. Dyskusja odbyła się w j. francuskim z tłumaczeniem na język polski.

 

Spotkanie można obejrzeć na Facebooku: https://www.facebook.com/polinmuseum/videos/610198790491449/?notif_id=16...

 

Biuro Walonii-Brukseli w Warszawie było partnerem tego wydarzenia, które odbyło się przy wsparciu Wallonie-Bruxelles International.

Powieść „Świat na miarę” (tytuł oryginalny „Un monde sur mesure”) Nathalie Skowronek ukazała się w j. polskim wiosną 2022 r. w przekładzie Katarzyny Marczewskiej nakładem Wydawnictwa Akademickiego SEDNO.

 

Nathalie Skowronek jest jedną z najbardziej cenionych belgijskich pisarek francuskojęzycznych średniego pokolenia. W 2022 roku pisarka została członkiem Królewskiej Akademii Języka i Literatury Francuskiej. „Świat na miarę” jest jej pierwszym utworem ukazującym się w przekładzie w j. polskim, przy wsparciu Ministerstwa Federacji Walonia-Bruksela.

 

„Świat na miarę” to historia rodziny widziana przez pryzmat ciuchów. Pradziadkowie - żydowscy krawcy, imigranci z Polski. Dziadkowie – pokolenie ocalałe z Zagłady, właściciele sklepów z konfekcją w Charleroi i w Brukseli. Rodzice – właściciele domów towarowych z odzieżą, współuczestnicy wielkiego boomu lat siedemdziesiątych. I narratorka, której przeznaczeniem miał być handel ciuchami. Obserwujemy lata świetności i schyłku pewnego świata, który kończy się wraz z nadejściem ery sieciówek i odzieży importowanej z Azji. Równoległy wątek to dzieje dziewczyny, zanurzonej w świecie literatury. Po siedmiu latach w rodzinnej firmie narratorka decyduje zerwać z tradycją i zostać pisarką, a przeszłość jej i jej rodziny ożywa na nowo na kartach tej książki.

Link do wydarzenia: Facebook Muzeum POLIN >>

Więcej informacji o wydarzeniu: https://polin.pl/pl/wydarzenie/czytelnia-polin-online-nathalie-skowronek-swiat-na-miare

https://www.facebook.com/groups/czytelniapolin

https://www.facebook.com/events/459991542697372/

Więcej informacji o książce: Wydawnictwo Akademickie SEDNO » Świat na miarę (wydawnictwosedno.pl)