le réseau OPALE

Powiedz mi 10 słów (2020-2021)26/01/2021

Powiedz mi 10 słów (2020-2021)

Dziesięć słów, przy których nie zabraknie powietrza…

 

Wejdźmy z lekkością w nowy rok, który dla fanów Frankofonii rozpoczyna się projektem podejmującym temat powietrza w komiksie.

Powietrze jest jednym z naszych bogactw naturalnych i bezcennym dobrem, które winniśmy zachować dla przyszłych pokoleń. Powietrze łączymy z życiem, energią, zdrowiem, mobilnością czy cyrkulacją. To źródło doznań: w zależności od tego, czy jest ciepłe, czy zimne; czy nas upaja wspaniałą wonią, czy odstrasza nieprzyjemnym zapachem. Powietrze to też oddech, a więc i życie, które otwiera nas na innych ludzi.

aile, allure, buller, chambre à air, décoller, éolien, foehn, fragrance, insuffler, vaporeux

Te dziesięć słów w j. francuskim jest jak zaproszenie do podróży i do podjęcia refleksji, zachęta do przyjemności czy wprowadzenie do poezji. Pozwólcie ponieść się Waszej wyobraźni.

W tej broszurze znajdziecie 10 słów-haseł zilustrowanych komiksem przez dziesięciu autorów pochodzących z pięciu krajów frankofońskich: Belgii, Kambodży, Francji, Maroka, Quebecu i Szwajcarii. W imieniu Belgii Abdel de Bruxelles opracował hasło « buller », a Mathieu Burniat zilustrował hasło « chambre à air ».

Broszurka zawiera również propozycje zabaw i ćwiczeń dla uczniów.

Nasi doradcy ds. kontaktów akademickich i kulturalnych, Stéphanie Crêteur w państwach bałtyckich (s.creteur@delwalbru.be) i Marie Giraud w Polsce(m.giraud@delwalbru.be), pozostają do dyspozycji zainteresowanych nauczycieli i chętnie podzielą się z Państwem pomysłami na zajęcia dydaktyczne oparte na prezentowanej broszurze. Jak tylko sytuacja sanitarna na to pozwoli, Mathieu Burniat będzie gościł na zaproszenie Wallonie-Bruxelles International na Litwie!

Broszura została przygotowana przez członków sieci OPALE, działających politycznie na rzecz języka francuskiego: Federację Walonia-Bruksela, Francję, Międzynarodową Organizację Frankofonii, Quebec i Szwajcarię. Prace nad broszurą koordynowało Ministerstwo Federacji Walonia-Bruksela.

 

Marie Giraud

ALAC w Polsce