• Délégation générale Wallonie-Bruxelles à Varsovie

Nagroda główna dla dokumentu „Za morzem” w Warszawie07/10/2019

Film "Za morzem" brukselskiej reżyserki Sung-A Yoon wygrał główną nagrodę w Konkursie Filmów Dokumentalnych 35. Międzynarodowego Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Gratulacje dla naszej pani reżyser!

Wręczenie nagrody odbyło się w sobotę 19 października w Warszawie.

Dokument był prezentowany w Warszawie czterokrotnie, a jego polska premiera miała miejsce w obecności pani reżyser podczas Festiwalu.

 

Opis: Filipińskie kobiety często zostają zatrudnione jako pomoc domowa lub nianie poza granicami swojego kraju. Zostawiają dzieci, rodziny i wyruszają w podróż, która jest tak naprawdę wielką niewiadomą. W specjalnym ośrodku edukacyjnym przygotowują się na to, co może je spotkać. Uczą się wykonywać różne czynności domowe, ale też przygotowują na nadużycia, jakie prawdopodobnie będą musiały znosić. Podczas ćwiczeń w ośrodku wcielają się w rolę zarówno pracownicy, jak i pracodawczyni. Dokument rzuca światło na kwestie współczesnego niewolnictwa i służebności w zglobalizowanym świecie. Podkreśla jednocześnie determinację kobiet, ich siostrzeństwo i sposoby, jakimi radzą sobie z trudnościami.

 

Więcej informacji o filmie i reżyserce: https://wff.pl/pl/film/overseas-35