© Wydawnictwo Karakter

Książka „Wszystko dla naszych zmarłych” V. Despret w j. polskim24/10/2022

Książka „Wszystko dla naszych zmarłych. Opowieści tych, co zostają” Vinciane Despret dostępna w j. polskim

 

Nagroda Spotkań Filozoficznych w Monaco 2016

Nagroda Belgijskiej Królewskiej Akademii Języka i Literatury Francuskiej 2019

 

Z okazji zbliżającego się Dnia Wszystkich Świętych, pragniemy polecić książkę „Wszystko dla naszych zmarłych. Opowieści tych, co zostają” (tytuł oryginału „Au bonheur des morts. Récits de ceux qui restent") belgijskiej filozofki i antropolożki Vinciane Despret, która ukazała się w j. polskim w przekładzie Urszuli Kropiwiec w wydawnictwie Karakter. Ta niezwykła praca burzy mnóstwo stereotypów i pokazuje, jak inaczej można patrzeć na to, co dotychczas wydawało się oczywiste.

 

W jaki sposób istnieją nasi zmarli? Belgijska filozofka i antropolożka próbuje odpowiedzieć na to pytanie, odrzucając zarówno chrześcijańską, jak i laicką perspektywę. Jej zdaniem pięcioetapowy proces żałoby, nakazujący ostateczne zerwanie więzów ze zmarłymi, nie tylko dla wielu jest trudny do przyjęcia, ale często po prostu nie działa. Ci, którzy stracili bliskich, znajdują inne sposoby na radzenie sobie ze śmiercią. Wykorzystując warsztat antropologii nauki, Despret przygląda się temu, jak ludzie pozostają w relacji ze swoimi zmarłymi, oraz sposobom, w jaki zmarli są obecni – lub pojawiają się - w ich życiu. Sny, przywidzenia, zbiegi okoliczności, przeczucia, znaki - wszystko to, co długo ograniczano do subiektywności i lekceważono – stanowi dla Despret materiał badawczy. W trakcie pisania sama poddała się pewnemu eksperymentowi – bo przecież bada środowisko, w jakim istnieją nasi zmarli  i relacje, jakie tworzą.

Vinciane Despret jest filozofem i antropologiem. Wykłada na Wydziale Filozofii i Literatury na Uniwersytecie w Liège. Jest też autorką  kilkunastu książek poświęconych antropologii nauki, m.in. „Que diraient les animaux si... on leur posait les bonnes questions ?”, „Le Chez-soi des animaux”, „Habiter en oiseau”. Została uhonorowana prestiżową nagrodą Grand Prix Moron 2021, którą Akademia Francuska przyznaje autorom pionierskich dzieł tworzących nową etykę.  „Wszystko dla naszych zmarłych” jest pierwszą książką Vinciane Despret, która ukazała się w j. polskim.

Więcej informacji o Vinciane Despret: https://objectifplumes.be/author/vinciane-despret/

Więcej informacji o książce: https://www.karakter.pl/ksiazki/wszystko-dla-naszych-zmarlych