Fot. Krzysztof Wesołowski

Filmy z Walonii-Brukseli zwyciężają w Festiwalu EnergaCamerimage23/11/2021

Trzy filmy z Walonii-Brukseli laureatami 29. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCamerimage w Toruniu

 

 

Trzy filmy z Walonii-Brukseli zwyciężają w 29. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym EnergaCamerimage w Toruniu. Nagrodę Międzynarodowego Jury Krytyków FIPRESCI dla reżysera najlepszego filmu z Konkursu Głównego - ze szczególnym uwzględnieniem roli zdjęć filmowych Franka van den Eedena - zdobył film "Animals" w reż. Nabila Ben Yadira (koprodukcja większościowa z Walonii-Brukseli). Złota Żaba za najlepszy film dokumentalny trafiła do twórców dokumentu "Ma voix t'accompagnera" w reż. Bruno Tracqa (koprodukcji większościowej z Walonii-Brukseli), który zwyciężył w Konkursie na Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny. Nagrodzony Złotą Palmą na 74. Festiwalu Filmowym w Cannes film "Titane" w reż. Julii Ducournau (koprodukcja mniejszościowa z Walonii-Brukseli) wygrał Konkurs na Najlepszy Debiut Reżyserski.

 

Informacje szczegółowe:

„Animals” reż. Nabil Ben Yadir (Belgia, Francja, 2021), gatunek: dramat, thriller

Opis: Trzydziestoletni Brahim chciałby obchodzić razem z ukochaną mamą jej urodziny, nie czuje się jednak komfortowo w towarzystwie przyjaciół i sąsiadów swoich rodziców. Część z nich wie lub chociaż podejrzewa, że Brahim jest gejem.  Brahim chciałby zrzucić z siebie emocjonalne brzemię oraz powiedzieć wszystkim o swoim sekrecie. Gdy orientuje się, że tej nocy nic z tego nie wyjdzie, opuszcza rodzinne przyjęcie, by trafić przypadkiem na czterech brutalnych homofobów, którzy porywają go. Brahim musi znaleźć wyjście z tej sytuacji.

 

„Mój głos będzie ci towarzyszył” reż. Bruno Tracq (Belgia, Francja, 2020), gatunek: film dokumentalny

Opis: Fabienne Roelants i Christine Watremez to dwie najbardziej znane specjalistki od hipnozy chirurgicznej. Ich głosy potrafią nakierować myśli na zupełnie nowe tory, rekonstruujące rzeczywistość. Pracując aktywnie w zawodzie, dbają o relację lekarz-pacjent, współcześnie częstokroć wystawianą na próbę, i zapraszają na salę operacyjną niezwykłą siłę - moc wyobraźni.

 

„Titane” reż. Julia Ducournau (Francja, Belgia, 2021), gatunek: dramat, thriller

Opis: Alexia morduje bez mrugnięcia okiem, ale gdy w ślad za nią rusza kordon policji, upodabnia się do zaginionego przed laty syna komendanta straży pożarnej. 

 

Więcej informacji: LAUREACI EnergaCAMERIMAGE 2021! – EnergaCAMERIMAGE 2021