Jean-Baptiste Mondino

Amélie Nothomb gościem 13. Festiwalu Conrada 2021 online13/10/2021

Amélie Nothomb gościem 13. Festiwalu Conrada 2021 online

 

Amélie Nothomb będzie gościem tegorocznego 13. Festiwalu Literackiego Conrada online, którego tematem przewodnim jest "Natura jako przyszłość". Rozmowa z tą znaną w Polsce belgijską pisarką nosi tytuł "Literacka forma życia". Odbędzie się ona online w niedzielę 24 października, a poprowadzi ją  Marie Giraud, Doradca ds. akademickich i kulturalnych Walonii-Brukseli w Polsce.

 

Nastoletni bohater jednej z powieści Amélie Nothomb postanawia ponownie przetłumaczyć „Iliadę”. Uważa, że tylko w ten sposób będzie mógł w pełni zrozumieć dzieło Homera. Jest bardzo entuzjastycznie nastawiony do tego projektu. W pewnym momencie zdaje sobie sprawę, że nie tylko jego umysł, ale i ciało jest zaangażowane w proces tłumaczenia. Gdy natrafia na trudny fragment, zaczyna "śpiewać" w rytm nóg. Nie daje to jednak pożądanego rezultatu. Następnie zaczyna chodzić, czując, jak tekst Homera przepływa przez jego ciało, przechodząc z jednego języka do drugiego w organiczny sposób. Z czasem szczegóły tego wydarzenia ulegają zatarciu. Jednak pamięć o ogromnej sile psychofizycznej, która go ogarnęła, jest wciąż bardzo żywa. Czy takie obcowanie z czytanym tekstem jest bezpieczne? Czy stać nas na to, by nasze życie było całkowicie literackie?

 

Informacje szczegółowe:

Data: niedziela 24 października o godz. 18.00

Miejsce: wydarzenie online dostępne na : (1) Conrad Festival | Facebook ; (1) Tygodnik Powszechny | Facebook ; KBF - YouTube ; Strona główna - PLAY KRAKÓW (playkrakow.com)

Język francuski z polskimi napisami

Wstęp wolny!

 

Amélie Nothomb,  urodzona w 1966 roku, belgijska pisarka francuskojęzyczna, członek belgijskiej Królewskiej Akademii Języka i Literatury Francuskiej. W 2015 r. otrzymała tytuł szlachecki. Jej pierwsza powieść "Higiena mordercy" ukazała się w 1992 roku. Od tego czasu opublikowała ponad trzydzieści książek, w tym wiele uznanych powieści. Za powieść "Z pokorą i uniżeniem" (1999 r., polskie wydanie: 2001 r.) otrzymała prestiżową Nagrodę Literacką Akademii. Wydawnictwo Muza wydało po polsku 18 powieści tej pisarki, a Wydawnictwo Literackie publikuje po polsku jej najnowsze powieści: "Uderz w serce", "Zbrodnia hrabiego Neville'a" i "Pragnienie". Pisarka znana jest z zamiłowania do niezwykłych kapeluszy.