Poster design: Patryk Hardziej 2020

28. Festiwal Filmowy Energa Camerimage w Toruniu, online09/11/2020

W ramach 28. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Energa Camerimage w Toruniu (online), polska publiczność będzie miała okazję obejrzeć trzy filmy z Walonii-Brukseli:

 

  • « La Vallée des âmes » (Valley of souls), reż. Nicolás Rincón Gilles. Film bierze udział w festiwalowym konkursie na Najlepszy Debiut Reżyserski,

Opis: José, stary kolumbijski rybak dowiaduje się, że jego dwaj synowie zostali zamordowani przez oddział paramilitarny. Zabójcy ciała ofiar wyrzucili do rzeki. Ojciec postanawia wyruszyć na ich poszukiwanie, aby godnie pochować zmarłych synów, aby ich dusze nie błąkały się po świecie. Pragnąc wypełnić swój obowiązek wobec synów, posługujący się wiedzą magiczną niezwykle zdeterminowany rybak stawi czoła żołnierzom z oddziału paramilitarnego i ich władzy opartej na terrorze.

 

  • « Overseas » w reż. Sung-a Yoon. Film jest laureatem Konkursu Filmów Dokumentalnych ubiegłorocznego, 35. Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

Opis: Filipińskie kobiety często zostają zatrudnione jako pomoc domowa lub nianie poza granicami swojego kraju. Zostawiają dzieci, rodziny i wyruszają w podróż, która jest tak naprawdę wielką niewiadomą. W specjalnym ośrodku edukacyjnym przygotowują się na to, co może je spotkać. Uczą się wykonywać różne czynności domowe, ale też przygotowują na nadużycia, jakie prawdopodobnie będą musiały znosić. Podczas ćwiczeń w ośrodku wcielają się w rolę zarówno pracownicy, jak i pracodawczyni. Dokument rzuca światło na kwestie współczesnego niewolnictwa i służebności w zglobalizowanym świecie. Podkreśla jednocześnie determinację kobiet, ich siostrzeństwo i sposoby, jakimi radzą sobie z trudnościami.

 

  • « Ce qui reste » (All that’s left) w reż. Hugo Salvaire’a, studenta Instytutu Sztuki Audiowizualnej (IAD). Film uczestniczy w festiwalowym Konkursie Etiud Studenckich.

Opis: Po wielu latach poza domem Henri wraca w rodzinne strony, aby spotkać się z matką, która przebywa w szpitalu psychiatrycznym. Pomimo strachu, który matka przekazuje mu zupełnie nieświadomie, syn postanawia wziąć ją do siebie.

 

Inofrmacje szczegółowe:

« La Vallée des âmes » (Valley of souls/ Tantas almas), reż. Nicolás Rincón Gilles (Kolumbia, Belgia, Brazylia, Francja, 2020)

Czas: 130 min.

Gatunek: fikcja

Język: hiszpański z napisami w j. angielskim lub polskim

Data: niedziela 15 listopada o godz. 13.30. Pokaz online dostępny jedynie w Polsce na stronie: online.camerimage.pl. Po pokazie filmu odbędzie się spotkanie z reżyserem Nicolás’em Rincón Gilles!

 

« Overseas » (Za morzem), reż. Sung-a Yoon (Francja, Belgia, 2019)

Czas: 90 min.

Gatunek: film dokumentalny

Język: angielski i tagalski lub polski

Data: wtorek 17 listopada o godz. 10.00. Pokaz online dostępny jedynie w Polsce na stronie: online.camerimage.pl.

 

« Ce qui reste » (All that’s left), reż. Hugo Salvaire (Belgia, 2019)

Czas: 25 min.

Gatunek: fikcja

Język: francuski z napisami w j. angielskim lub polskim

Data: czwartek 19 listopada o godz. 10.00 w ramach projekcji etiud studenckich. Pokaz online dostępny na całym świecie na stronie: online.camerimage.pl

 

Karty wstępu na projekcje są do nabycia na stronie festiwalu: https://camerimage.pl/camerimage-2020/instrukcja-zakupu-kart-wstepu/

Więcej informacji: https://camerimage.pl