• Wysoki poziom życia

Wysoki poziom życia

Walonia to region, gdzie żyje się przyjemnie. Wyjątkowa jakość życia przyciąga tutaj co roku zarówno inwestorów, jak i zagranicznych studentów, czy licznych turystów. Bardzo różnorodna oferta turystyczna Walonii jest skierowana również do świata biznesu. 

Według World Happiness Report 2016 Belgia znalazła się na 18 miejscu wśród 157 krajów o najwyższym wskaźniku zadowolenia obywateli. Wśród kryteriów, jakie brano pod uwagę znalazły się szczęście i dobre samopoczucie obywateli.

Dziedzictwo

Walonia jest dumna ze wspaniałego dziedzictwa obfitującego w skarby architektury: zamki, kościoły, katedry, opactwa i historyczne siedziby, które dowodzą geniuszu architektów -twórców nowych trendów.

Wiele miejsc i wydarzeń kulturalnych w Walonii zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Materialnego i Niematerialnego UNESCO jako skarby dziedzictwa ludzkości. Słynni Gilles de Binche są tego doskonałym przykładem.

Miasta walońskie oczarują Cię swoją bogatą historią, dziedzictwem, kulturą i folklorem. Zachwyci Cię Charleroi, stolica komiksu i siedziba jednego z najpiękniejszych europejskich muzeów fotografii. Liège urzeknie Cię swoją dynamiką oraz dworcem kolejowym zaprojektowanym przez Santiago Calatravę. Wśród innych ciekawych miast warto wspomnieć Mons, kulturalną stolicę Walonii i Namur, Europejską Stolicę Kultury 2015 znaną ze swojej gościnności stolicę Walonii oraz historyczne Tournai, jedno z najstarszych belgijskich miast.

Kultura

W Walonii regularnie odbywają się wielkie wydarzenia kulturalne i spektakle. Część z nich zyskała szczególne uznanie i została wyróżniona międzynarodowymi nagrodami. W 2015 roku Mons pełniło funkcję Europejskiej Stolicy Kultury a inscenizacje zorganizowane z okazji 200-lecia bitwy pod Waterloo otrzymały siedem nagród European Best Event Awards w Sewilli, zaś wystawa Texas Aggies go to war prezentująca obronę Bastogne została uhonorowana nagrodą w Cannes. 

Region Walonii słynie z renomowanych instytucji kultury takich jak: Królewska Opera Walonii, Królewska Orkiestra Filharmonii w Liège, Królewska Orkiestra Muzyki Kameralnej Walonii, czy też Charleroi Danses, centrum choreograficzne Federacji Walonia-Bruksela. Zostało ono utworzone na bazie Królewskiego Baletu Walonii i z czasem przekształciło się w instytucję promującą taniec współczesny. Dziś jest jednym z wiodących centrów tańca współczesnego arówno w Belgii, jak i na świecie.

Walonia to również miejsce organizowanych przez cały rok festiwali, które potrafią zadowolić wszystkie gusta. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Począwszy od melomanów i wielbicieli muzyki poważnej, do których kierowany jest Festiwal Walonii (oferujący ponad 150 koncertów w Walonii i Brukseli), po fanów muzyki elektronicznej i rocka (festiwale Ardentes, Dour, Verdur Rock, itd.). Wspomnieć należy też o festiwalu muzyki świata (Esperanzah) oraz o letnim festiwalu Francofolies.  W maju w Namur odbywa się Festiwal Sztuki Jarmarcznej, zaś wielbiciele sztuki filmowej będą mogą uczestniczyć w wielu wydarzeniach, spośród których warto wymienić Międzynarodowy Festiwal Filmu Frankofońskiego, Międzynarodowy Festiwal Filmów o Miłości, Festiwal Ramdam, Międzynarodowy Festiwal Filmów 3D, Festiwal Filmów Komediowych,…). Na uwagę zasługuje też Festiwalu KIKK, który promuje kreatywność w sztuce cyfrowej.

Radość życia

Komfort, wypoczynek, zdrowie, natura. Walonia jest jednym z europejskich regionów, które szczycą się najlepiej zachowaną przyrodą. Zróżnicowany, waloński pejzaż pobudza zmysły, relaksuje ciało i przynosi ukojenie duszy. Znajdziemy tu wyżyny i zalesione równiny, doliny i lasy, rzeki i jeziora. Czysta woda, w którą obfituje Walonia, doskonale odzwierciedla ten stan rzeczy. Walońskie miasteczko Spa dało przecież nazwę zabiegom mającym na celu poprawę zdrowia i samopoczucia oraz ośrodkom i hotelom odnowy biologicznej. Termin ten funkcjonuje na całym świecie i symbolizuje komfort.

Kraina smaków

Bogactwo walońskiego stołu, produkty lokalne, niepowtarzalne smaki wielu oryginalnych potraw, to wszystko sprawia, że w dziedzinie gastronomii Walonia plasuje się wysoko. Niezliczone są inicjatywy, dzięki którym współczesnej kuchni walońskiej przywracane są zapomniane praktyki kulinarne, a nowe, zadziwiające przepisy tworzone są w pełnym poszanowaniu tradycji i z troską o najwyższą jakość.

Walońscy szefowie kuchni i lokalni producenci zrzeszeni w Grupie Génération W pragną promować tradycyjne dziedzictwo kulinarne Walonii.

Walonia i jej talenty

Wyobraźnię Walończyków tworzą zarówno współczesne nam, jak i zakorzenione w historii postaci realne oraz fikcyjni bohaterowie.

Bogactwo walońskiej kultury widoczne jest szczególnie w dziedzinie komiksu. To właśnie pisma komiksowe « Tintin », « Spirou » i « Pilote » wypromowały takie kultowe tytuły jak « Niebieskie Mundury », « Cedryk », « Blueberry », « Buck Danny », « Martynka », « Ric Hochet », « Cubitus », « Pięta Achillesa », « Jugurtha », « Comanche », « Buck Danny », « Jerry Spring », « Valhardi », « Fantasio », « Yoko Tsuno », « Gil Jourdan », « Robin Dubois », « Léonard », « Natacha », « Dan Cooper », « Tif et Tondu », « Marc Dacier » i  « Valhardi ».

Walońskie dziedzictwo kulturowe tworzą też malarze: Roger de la Pasture, Paul Delvaux, Jean-Michel Folon, Félicien Rops, René Magritte, Gustave Serrurier-Bovy oraz kompozytorzy tworzący historię muzyki zachodniej: Lassus, Du Mont, Dufay, Grétry, Franck, Vieuxtemps, Ysaÿe, czy twórca saksofonu Adolphe Sax.

Pisarze światowego formatu mają również swój niepodważalny wkład. Charles De Coster, autor wielkiej powieści « Legenda jako też bohaterskie, wesołe i sławne przygody Dyla Sowizdrzała i Jagnuszka Poczciwca w krajach flamandzkich i gdzie indziej », Henri Michaux, Georges Simenon – autor kryminałów o Komisarzu Maigrecie i jednocześnie jeden z najbardziej poczytnych i najczęściej tłumaczonych pisarzy na świecie, czy też Henri Vernes, twórca Boba Morane’a.

W rozdziale poświęconym narodowemu dziedzictwu na wspomnienie zasługują też uznani na świecie i uhonorowani międzynarodowymi nagrodami reżyserzy i aktorzy: bracia Dardenne, Cécile de France, Emilie Dequenne, Bouli Lanners, François Damiens, Marie Gillain, Olivier Gourmet, Benoît Poelvoorde oraz Déborah François.