Marie Giraud

Wystawa "60 lat Smerfów" podróżuje po Polsce13/06/2019

Wystawa "60 lat Smerfów" opowiada o narodzinach, popularności oraz międzynarodowym sukcesie przesympatycznych, niebieskich stworków w białych czapeczkach.

Pokazuje też życie i twórczość Peyo, ojca Smerfów. Dzieci znajdą tutaj wiele atrakcji, ponieważ każdy z prezentowanych kadrów zawiera propozycje zabaw i gier ze Smerfami!

Historia Smerfów rozpoczęła się 23 października 1958 roku na stronach belgijskiego magazynu « Spirou ». Johan i Pirlouit to bohaterowie komiksu, którego akcja toczy się w Średniowieczu. Jego twórcą jest Pierre Culliford (Peyo). Na 36. planszy dziewiątej części serii niebieski bohater pojawia się po raz pierwszy. Niewidoczny mówi: « Czy nie możecie uważać, gdzie smerfujecie? O mało mnie nie zesmerfowaliście! ». Po chwili wychodzi zza kamienia i prowadzi Johana i Pirlouit do wioski... W ten sposób Smerfy wkraczają na karty komiksu tworzonego przez Peyo. Nikt nie przypuszcza, że ten skromny debiut to narodziny mitu Smerfów! Peyo tworzy ich pełną zabawnych przygód historię, publikując ją początkowo w małym formacie, a później w serii albumów, których sukces ciągle rośnie.

 

Wystawa wkrótce będzie prezentowana w kolejnych polskich miastach: Krakowie (16-18/8), Łodzi (26-29/9), Lublinie (październik 2019), Częstochowie (lipiec-sierpień), Wodzisławiu Śląskim, Sosnowcu (grudzień 2019) oraz Mysłowicach (październik/ listopad 2019).

Przedstawicielstwo Generalne Walonia-Bruksela wspiera te wydarzenia.

 

Informacje szczegółowe: Ekspozycję autorstwa Hugues’a Dayez zrealizowało Wallonie-Bruxelles International we współpracy z IMPS The Smurfs Brussels.