• Marie Giraud

Od-Nowa Huta: Od utopii do rzeczywistości29/09/2021

W dniach 23 i 24 września w Nowej Hucie w Krakowie odbył się cykl debat zorganizowanych przez sześć instytucji członkowskich Klastra EUNIC w Krakowie: Instytut Francuski, Instytut Cervantesa, Instytut Goethego, Włoski Instytut Kultury, Konsulat Austriacki w Krakowie oraz Biuro Walonii-Brukseli w Warszawie.

 

W debacie przy francuskojęzycznym okrągłym stole uczestniczyli dwaj eksperci z Walonii-Brukseli, Géry Leloutre i Georgios Maïllis, polski architekt Piotr Lewicki i francuski urbanista Georgij Staniszew. Uczestnicy debaty skonfrontowali modele urbanistyczne Wschodu i Zachodu. Najpierw pokazali, jak miasta socrealizmu stworzyły trwałą tożsamość wizualną, a następnie posłużyli się przykładem Belgii, w której urbanizacja jest rozproszona i gdzie powstały dzielnice przeznaczone dla klasy średniej z zachowaniem przewagi terenów zielonych. Na zakończenie dyskusji związany z Charleroi Georgios Maïllis odniósł się do przyszłości miast postindustrialnych wskazując na to belgijskie miasto. Charleroi przekształciło się w ciągu ostatnich dziesięciu lat dzięki silnemu zaangażowaniu sektora publicznego, poprzez odwrócenie początkowej perspektywy, wychodząc od rzeczywistości, aby odtworzyć utopię.

 

Dlaczego powinniśmy się interesować takimi miastami jak Nowa-Huta? Na to pytanie prelegenci odpowiedzieli w bardzo trafny sposób, aby zmierzyć się z niepokojącą przeszłością oraz dlatego, że są to miasta, w których jest dużo przestrzeni, a co za tym idzie, dużo perspektyw planowania.

 

Pozostałe dyskusje, w językach niemieckim, hiszpańskim i włoskim, odnosiły się do innych europejskich przykładów, takich jak Berlin, Wiedeń, Bilbao oraz miasta inspirowane włoskim i polskim modernizmem.